LINKOWNIA

 

Fatima.pl - serwis o objawieniach fatimskich i zarazem oficjalna strona Apostolatu Fatimy


PiotrSkarga.pl - strona Stowarzyszenia i Instytutu Ks. Piotra Skargi


Santuario-Fatima.pt - serwis Sanktuarium w Fatimie (wersja polska)


TradycjaKatolicka.com.pl - blog o Tradycji

Najważniejsze miejsca objawień maryjnych

Data publikacji: 2018-11-26 21:00  |  Data aktualizacji: 2018-11-26 21:20:00

Z Matką Bożą związanych jest wiele miejsc kultu na całym świecie. Często powstały na pamiątkę objawień, które jednak w większości nie zostały jednoznacznie zatwierdzone przez Kościół i należą do tzw. objawień prywatnych, których czczenia się nie zabrania, ale i nie rozstrzyga ich niewątpliwości. O kilku z nich Kościół wypowiedział się jednak i mocą swojego autorytetu uznał ich autentyczność. Oto najważniejsze miejsca objawień i kultu maryjnego na świecie:

 

Guadalupe

Miejsce objawienia Matki Bożej Juanowi Diego w Meksyku. Maryja objawiła się miejscu i chwili, gdy ważyły się losy nawrócenia rdzennych mieszkańców Meksyku na katolicyzm. Podczas ostatniego dnia objawień 12 grudnia 1531 roku Matka Boża pozostawiła swój cudowny wizerunek, który wykazuje dwie nadnaturalne cechy. Po pierwsze, w oczach Maryi odkryto trójwymiarowy obraz, który zachowuje swoje właściwości nawet w wielkim powiększeniu, niemożliwy do wykonania żadną techniką malarską. Po drugie, płótno z agawy powinno ulec biodegradacji po 20 latach.

 

La Salette

Do objawienia doszło 19 września 1846 roku w Alpach we Francji. Matka Boża ukazała się dzieciom: Melanii Calvat i Maksyminowi Giraud. Siedziała w jasnej kuli, początkowo ukrywała twarz w dłoniach, miałą przy sobie krzyż i znaki męki swojego Syna, młotek i obcęgi. Na miejscu objawień wytrysnęło źródło. Do dziś można przejść drogą krzyżową zbudowaną przez dzieci i ojca Maksymina.

 

Lourdes

Od 11 lutego do 16 lipca 1858 roku Maryja 18 razy objawiłą się młodej wiejskiej dziewczynie, Bernardecie Soubirous. Jej wizerunek z Lourd wykonano na podstwie relacji Bernardetty - ubrana w białe szaty, przepasana niebieską szarfą, z różami i różańcem. W sanktuarium zbudowanym nad grotą w Lourdes do dziś dokonują się liczne uzdrowienia.

 

Gietrzwałd

Matka Boża w Gietrzwałdzie objawiałą się od 27 czerwca do 16 września 1877 roku dwóm dziewczynkom, Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej, zawsze na klonie obok kościoła. Poruszające dla świadków było to, że mówiła po polsku, a właściwie w gwarze warmińskiej, co stało się przyczyną odrodzenia polskości na tych terenach. Do dziś Gietrzwałd odwiedza około miliona pieldrzymów rocznie.

 

Fatima

Franciszek i Hiacynta Marto oraz Łucja dos Santos doświadczyli objawień Matki Bożej przez 6 miesięcy począwszy od 13 maja 1917 roku, zawsze 13 kolejnego miesiąca. Dzieci były z tego powodu więzione i prześladowane. Maryja jedyny raz podczas uznanych objawień ukazała cud obserwowany jednocześnie przez kilkadziesiąt tysięcy osób: 13 października zebrani przy kolejnym objawieniu ujrzeli, jak słońce zaczęło przemieszczać się po niebie w chaotyczny sposób. Dziś Fatima to jeden z najważniejszych ośrodków kultu religijnego na świecie.

 

Oprócz opisanych sanktuariów można odwiedzić jeszcze takie, w których objawienia czekają na oficjalne zatwierdzenie, jak na przykład Medjugorje czy Akitę, takie, w których objawienia mają prywatny charakter, jak Licheń czy Piaseczno, oraz te, w których miejsce kultu związane jest z cudownym wizerunkiem (Jasna Góra czy chorwacka Marija Bistrica).